Do  začátku květnové celostátní výzvy je ještě relativně daleko, ale  registrace  je již spuštěna. Letošní ročník bude o něco jiný než v minulém roce, kdy jsou připraveny nové kategorie. Vznikla nová aplikace pro snadnější a lehčí nahrávání vašich cest.

 V letošním jsou vypsány tyto kategorie (podrobná pravidla pro každou kategorii najdete vždy v příslušném odkazu)

  • Pravidelnost týmů – je hlavní kategorií celé výzvy, ve které jde o to, aby celý váš dvou- až pětičlenný tým v průběhu května jezdil/běhal/chodil do práce co nejčastěji (abyste byli zařazeni do slosování o věcné ceny, musíte absolvovat alespoň 66 % cest do práce a z práce). Více viz Podrobná pravidla.
  • Zelené kilometry jednotlivců a Zelené kilometry po svých – kategorie pro okresní přeborníky, co si rádi dávají do těla a denně našlapají (uběhnou, ujdou) opravdu hódně kilometrů. (podrobná pravidla).
  • Cyklozaměstnavatel roku – klání pro firmy, které ukázkově podporují své zaměstnance v šetrné dopravě do práce (na kole, během či pěšky). Tuto soutěž vyhlašuje každé město zvlášť, ale zá
  • roveň odměňujeme i jednoho nejlepšího z celé republiky (podrobná pravidla).
  • Cykloměsto roku – hodnotíme zapojená města na základě podrobného dotazníku zohledňujícího ukazatele podmínek pohybu a pocitů cyklistů, běžců a pěších v zapojených městech. Cykloměsta roku 2021 budou vyhlášena v průběhu června (podrobná pravidla).

Registrujte se zde:

   

Podpořte tělo i ducha

Že pravidelný pohyb snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, je známá věc. A to bychom ani v pandemii neměli podceňovat. Kromě svého zdraví a imunity můžete s pomocí výzvy zlepšovat i vztahy s kolegy, když vytvoříte tým a zaregistrujete se společně. Účast ve výzvě a sdílení cyklistických zážitků představují bezpečnou formu teambuildingu v době, kdy se žádné teambuildingy dělat nedají. Nikdo z nás v tuto chvíli neví, jak dlouho budeme ještě žít pod taktovkou protiepidemiologických opatření, v rámci výzvy si ale můžete užít atmosféru týmu, který míří za společným cílem i tak. Soutěž hodnotí pravidelnost bezmotorového pohybu a čeká na vás řada velmi příjemných cen (ty postupně doplňujeme a vlastní ceny mají i jednotlivá města). Výkonnostní kategorie sice oceňujeme jen symbolicky, ale žebříčky překonaných kilometrů můžete studovat třeba několikrát denně. Zapojte své kolegy či zaměstnance a soutěžte s námi také o titul Cyklozaměstnavatel roku. Podrobnosti o tom, jak do výzvy zapojit i vaši firmu najdete zde, další motivační materiály zase zde.

Bezpečí pro všechny

Vizuál Do práce na kole 2021 odkazuje k tématu žen na kole a nejde jen o symbol. Výzvy se pravidelně zúčastňuje více než 50 % žen a spolek AutoMat se dlouhodobě věnuje i tématu bezpečnosti a strachu na kole v provozu, které ženy podle průzkumů pálí víc než muže. Spolek se zasazuje za bezpečnější infrastrukturu, ve které by se ani ženy nemusely bát ve městě využívat k transportu kolo. „Holanďané říkají, že ideálem funkčního města je, když se v jeho infrastruktuře cítí bezpečně na kole osmileté dítě i osmdesátiletý důchodce,“ vysvětluje Zuzka Poláková z AutoMatu.

Pokud jde o bezpečnost, věnujeme se jí i v oblasti vzdělávání cyklistů, na webu Do práce na kole najdete například návodný seriál Jak na kolo. A pro ty, kteří letos naši výzvu přijímají poprvé, chystáme i další materiály. Tak se těšte a uvidíme se (nejen v květnu) v sedle, při chůzi, běhu nebo na koloběžce!

Nezapomeňte, že i při plnění výzvy můžete udržitelné způsoby transportu libovolně kombinovat. Někdy stačí jen vystoupit z tramvaje nebo autobusu o pár zastávek dřív nebo od vlaku dojet na sdíleném kole.